Hamile Kalmanızı Engelleyen Durumlar

Hamile Kalmanızı Engelleyen Durumlar
23 Temmuz 2013 14:05
Eğer hamile kalmak istiyorsanız, bünyenizde dikkat etmeniz gereken ilk nokta adet düzeninizdir. Hami

Eğer hamile kalmak istiyorsanız, bünyenizde dikkat etmeniz gereken ilk nokta adet düzeninizdir. Hamile kalmanızı engelleyecek faktörlerden en sık rastlananı yumurtlamanın düzensiz olması veya hiç olmamasıdır. Eğer bunlar mevcut değilse diğer faktörlerde göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Tıkalı Tüpler

Tüpler, spermle yumurtanın bir araya gelmesi için işlevsel bir organdır. Kadında 2 fallop tüpü bulunur. Her birinin uzunluğu 10-13 cm. ve çapı 0,5-1,2 cm dir. Cinsel ilişki esnasında spermler rahim kanalı ağzı ile rahim içine ardından tüplerin içine gelir. Ve eğer bu tüplerde tıkanıklık varsa hamile kalmanızı engeller.

 

Tüplerin tıkanmasına neden olan faktörler ise; cinsel yolla geçen hastalıklar, enfeksiyonlar, geçirilmiş cerrahi operasyonlar. Ayrıca, karın boşluğu iltihabı da fallop tüplerinin tıkanıklığına yol açabilir.

 

Çikolata Kistleri

Hamile kalınmasını engelleyen faktörlerden bir tanesi de çikolata kistleridir. Rahim duvarını kuşatan, rahim zarı olarak da adlandırılan tabakaya endometrium denir. Endometriumun yalnızca rahim iç duvarında bulunması gerekmektedir. Bu hastalıkta endometrium, uterus iç zarı tabakasında özellikle yumurtalıklarda karın iç zarında da bulunduğu zaman, her regl döneminde regl kanamasıyla beraber, regl kanı vajina ve rahim ağzı yoluyla dışarı atılırken içinde endometrium tabakası olduğu için onlarda da kanama olur. Bu kanamalar birikerek özellikle yumurtalıklarda küçük kistler oluşmasına sebep olur.

 


  • Etiketler


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Yorum Bırak